Log in
A+ A A-


Види і різноманіття сортів гладіолуса

Видове різноманіття гладіолуса досить велике. Налічується дві сотні його видів. У культуру введені найбільш декоративні, що найбільш полюбилися садівникам.

Гладіолуси Гладіолуси

Цікаві в селекції і аматорському квітникарстві види гладіолуса з різних широт.

Гладіолус візантійський. Абориген Середземномор'я та Азії. Високий, більше півметра. Тонкий, але міцний: несе великі - 4 см малинові квітки зі світлою смужкою посередині пелюсток. Відтінки малинового різної насиченості. Окультурений має квітки більші за розмірами - 6 см. Суцвіття нещільне, одностороннє, 20 см. На цьому суцвітті міститься до десятка квіток. Для візантійського гладіолуса характерна наявність всього трьох листків. Насіння з крилатками.

Гладіолус звичайний. Цей вид любить висоту. Альпійські, субальпійські луки, передгір'я, гори Кавказу, Крим, Азія, південь Європи - його стихія. В комфортних умовах стебло рослини «вимахує» до метрової висоти. Квітки зі зрослими пелюстками, діаметр 4 см, кольором вони світло-бузкові.

Гладіолус болотний. Так, він любить заболочену місцевість. Але теж - луки. Цей європеєць не боїться Півночі. Північна Італія, Балтика - його місцевості. Зростає болотний гладіолус також в Європі. Був помічений дикорастущим - в Білорусі. Квітів на стеблі небагато: максимум вісім. Темні, малиново-пурпурові, вони в деякій мірі поступаються за розміром попереднім вида.

Гладіолус черепітчатий. Найбільш розповсюджений різновид гладіолуса в Росії. Починаючи від Криму і Кавказу, черепітчатий гладіолус «йде» по країні до самого Казахстану на Схід і Ленінградської області - на Північ. Суцвіття густе, коротке. Квітки пурпурні, до 15 штук. Рослина висока: дикоросла до півметра, окультурена - 80 см. Квітка 4 смв діаметрі.

Сортове різноманіття

Корінний житель тропіків, поширений в Росії, саме тут послужив селекціонерам у виведенні більшості кращих світових сортів. Сорти гладіолусів підлягають цифровий класифікації: після назви йдуть цифри. Це незвично, може здаватися дивним, але не для любителя, захопленого колекційними сортами гладіолуса. У цифрах відображені: Розміри квітів (їх п'ять); Забарвлення (колір) квіток; Відтінки кольору; Кількість квіток (максимальне); Висота гладіолуса; Одночасне розкриття квіток - кількість; Гофрованість пелюсток; Вид візерунка; Час (рік) реєстрації сорту; Прізвище автора (селекціонера). Зручніше проставити цифри, ніж дати опис цих параметрів в назві сорту. Але в побуті, звичайно, цифр цих ми не називаємо, просто говоримо назву.

Види садових гладіолусів діляться ще на кілька груп:

  • -карликові;
  • -примуловидні;
  • -метеликоподібні;
  • -крупноквіткові.

Кожна з груп популярна, всередині неї властиві групі за ознаками сорти.  

Карликові

Підсвідомо ми чекаємо в цій групі побачити гладіолуси - «малюки». Але малюки вони тільки щодо інших груп. Багато квітів загубляться на тлі 80-сантиметрових «карликів». Група сортів хороша тим, що не потрібно підв'язувати її представників на опори. Несуть вони себе без додаткової підтримки.

Ефектні сорти групи:

1. Робінетт. Плямиста квітка: пелюстки пурпурові, цятки - бежеві.

2. Попелюшка. Квітка візерунчаста. Візерунок йде червоним по рожевому.

3. Бакер. Розкішний сорт: квіти 9 см, малиново-сріблястого відтінку. Пелюстки складчасті. Квітка персика. Схожий на персикові квіти з рожевим відтінком. Добре поєднується з іншими, висадженими поряд, видами квітів.

4. Ерлі Хайлайт. Один з відтінків червоно-рожевої гами - лососевий. По такому фону розкидані цятки жовтого кольору. Пелюстки гофровані.

Примуловидні

Найбільша висота - метр. Багато квіток згруповано в кожному суцвітті: іноді більше двадцяти. Форма квітів трикутна, цвітіння на протязі всього літа.

Представники виду:

1. Уайт Сіті. Білі елегантні квіти.

2. Леонора. Лимонно-жовті квітки, вони гофровані та посаджені щільно, в два ряди.

3. Ессекс. Колір яскраво-червоний.

4. Робін. Великі (14 см) гофровані квіти насичених червоних відтінків.

5. Колумбіна. Двоколірний сорт: білі і рожеві ошатні квіти.

Метеликоподібні

Теж метрової висоти. Цвітуть з середини літнього періоду.

Сорти групи:

1. Жоржетта. Червоно-жовті плямисті квітки. Пелюстки схожі на крильця метелика.

2. Фрізлд Корал Лейс. Примітний коралоподібною формою і кольором пелюсток. Вони гофровані, з бахромою.

3. Тинкербелл. Помаранчевий - колір потужної енергетики, оптимізму. Квіти цього сорту таку енергетику в собі втілюють яскравим помаранчевим палахкотінням пелюсток. Прикрашає пелюстки жовта пляма на помаранчевому тлі.

4. Лібел. Червоний гладіолус зі світлою центральною частиною квітки. Дуже ефектний.

Крупноквіткові

Квіти, природно, великі, звідси і назва виду. Ця особливість зумовила надзвичайну популярність групи. Такі гладіолуси в саду можуть виростати до 2 метрів. Цей вид особливо шанований садівниками, любителі гладіолусів обов'язково намагаються обзавестися великоквітковими сортами. На щастя, їх чимало.

Кращі представники виду:

1. Віра Лінн. Нечасто зустрічаються блакитні гладіолуси. Середина квітки набагато темніша, пелюстки опуклі. Названий сорт на честь британської співачки, ровесниці Жовтневої революції (народилася в 1917-му). Натхненниця створення сорту в березні 2017-го, зустріла в здоров'ї своє сторіччя. Цікаво, що і гладіолус цього сорту - багаторічна рослина, свого роду довгожитель.

2. Нешвілл. Досягає 120 см, і на цій пристойній висоті красуються великі різновідтінкові квіти. Своєрідність сорту: відмінність внутрішньої і зовнішньої поверхні пелюстки за кольором. Зсередини він кремовий, зовні - інтенсивно ліловий. Знизу квіткові пелюстки коралово-червоні. Дуже ефектне поєднання відтінків, незвичайна колірна гамма.

3. Віолетта. Квіти фіолетові, діаметром 15 см. Можуть мати темно-синій колір і білий крайовий«кант». Центральна частина пелюсток з бордовими плямами.

4. Коста. Однотонний бузкового забарвлення. Пелюстки нерівновипуклі, гофровані. Дуже велика квітка - діаметр до 20 см. Та й сама рослина двометрова. Коста настільки красивий гладіолус, що його можна парадоксально назвати розкішшю. 5. Бель де Нуї. Темний гофрований пурпур пелюсток виправдовує назву, що перекладається, як «колір ночі». Півтораметрова висота, великі квіти схожого з вогнем забарвлення.

Сортів гладіолуса будь-якого виду - безліч. Тут приведені «най-най». Опис всього різноманіття зажадало б обсягу книги.

У відео нижче розповідається про гладіолуси, їх сорти і види:

Media

Опис сортів гладіолусів

Сподобалася стаття? Поділися з друзями: