Log in
A+ A A-


Господиням - докладно про часник

Часник - не тільки багаторічна овочева трав'яниста культура, але й сильний антибіотик, протигрибковий засіб, і захист від усякої нечисті. Він пробуджує апетит і покращує роботу шлунка, розріджує кров і позбавляє її від холестерину, регулює тиск і вбиває грибки. Ця рослина багата на цукор і білки, кальцій, фосфор, марганець, вітаміни С і В6, ефірні олії та фітонциди.


Слідуючи з вище сказаного, вирощувати часник на домашньому ділянці корисно не тільки для городніх культур, а й для вашого імунітету. По сусідству з даними рослиною будуть почувати себе комфортно і полуниця, і цибулю, і помідор, і огірки, і картоплю, і малина, і смородина і навіть квіти (троянда, тюльпан, гладіолус). Але воно ніяк не готове ділити свою землю з квасолею, капустою та горохом. Часник відлякує слимаків, гусениць і навіть кротів.

Посадка часнику восени

Необхідно відзначити те, що ярої часник розмножується тільки зубками, а озимий - ще й бульбочками.

Перед тим, як посадити культуру, потрібно гарненько удобрити грунт, у якої немає застою води. Бажано ще при перекопуванні грунту внести компост або ж перегній. Можна використовувати і мінеральні добрива, але головне з ними не переборщити. Бажано ще вести зміну місць для посадки, повертаючись на колишнє місце не раніше, ніж через 3 роки.

Ще одним фактором гарного врожаю є отборка цибулин часнику, які в подальшому поділяють на зубки. При посадці кращого всього використовувати великі і середні масою зубки (3-6 г). Будьте уважні, тому що вироджується часник до посадки не придатний!

Краще всього встигнути посадити часник в терміни з середини жовтня до кінця листопада, після того, як вже зібрано весь урожай, щоб не турбується про те, що часник проросте раніше бажаного часу. Це час зручно тим, що ви можете посадити культуру на місці прибраних коренеплодів. Посаджений вами часник встигає сформувати міцну кореневу систему, що є гарантією хорошого врожаю. Такому часнику вже не страшні морози.

Часник під зиму: підготовка часнику для озимої посадки

Якщо ви надумали посадити озимий часник, то бажано заздалегідь підготувати під нього грядки (за тиждень, півтори до посадки). Потрібно ретельно видалити бур'яни, перекопати грунт на глибину 30 см, внести 6 кг перегною. За два дні до посадки можна додати селітру за бажанням. Оптимальна відстань для рядів часник - 20 см, залишаючи при цьому між рослинами. Від зубки до поверхні грунту має бути 4 см.

Найнадійніший зимовий часник є фіолетово-смугастий. Головні його переваги: невибагливий, зимостійкий, зберігається протягом 9 місяців. Іноді маса цибулин досягає 150 грамів.

Щоб бути впевненим у якості часнику, слід придбати вирощений в радіусі 50 км від місця посадки. При відборі зубчиків часнику будьте особливо уважні, відбирайте тільки неушкоджені, здорові екземпляри, без кольорових плям. Після відбору краще обробити часник розчином марганцівки або в розчині мідного купоросу.


Топ 5 того, чого не можна допускати при посадці часнику:

1. Не потрібно вдавлювати зубчики глибоко в землю, це може зашкодити його кореневу систему
2. Якщо земля дуже щільна, то вона виштовхне часник назовні, а він там замерзне. Не бажано допускати цього.
3. Не слід садити культуру в занадто пухку землю, інакше сам часник буде дрібним і млявим.
4. Знайдіть золоту середину в глибині посадки зубчиків, інакше він пропаде
5. Не слід забувати, що до весни шар торфу потрібно зняти, оскільки треба уникнути загнивання часнику.

Прибирання часнику

Головне в цій справі - вчасно прибрати цибулини, інакше вони потріскаються і розпадуться на зубки. Ознакою того, що часник готовий до збирання є: утворення твердої оболонки навколо головок, чітка видимість зубчиків, пожовтіння нижніх листків. Зазвичай цю культуру прибирають на початку серпня. Якщо погода дощова, то варто поквапитися з прибиранням.

Кілька способів правильного зберігання часнику:

* Упаковка часнику в поліетиленові мішечки. При цьому можна загорнути їх кілька шарів паперу і закопати на ділянці. Коли настануть холоди, бажано вкрити це місце помідорової бадиллям.

* Упаковка в звичайний ящик з отворами. При цьому слід насипати шар солі, укласти ряд цибулин і повторіть процедуру, поки весь скриньку не буде заповнений У таких умовах часник буде зберігається до самої весни.

* Зберігання на кухні при температурі 20 градусів. При цьому не можна зберігати часник в поліетиленових мішках, оскільки в них головки задихаються і пріють.

Шкідники та хвороби часнику

* Цибулева муха (довжина 5-7 мм) - сіра з легким зеленим відтінком на задній частині. Личинка досягає довжини 10 мм. Вона белового кольору. Її личинки розвиваються в липні або серпні.

 * Цибулева журчалка (7-9 мм) - зеленого кольору. Довжина самої личинки - 11мм. Вона буває брудно-жовтого кольору або сірого. На дотик зморшкувата. Самі мухи виходять вже в червні. Вони здатні відкладати яйця через півтора місяці. Друге покоління з'являється в серпні.

* Цибулеві трипси (0,8 мм) - комаха з торочкуватими крилами. Тіло довгасте, вузьке. Колір забарвлення - бурого або жовтий. Личинки у цього виду білі без крил.

 * Цибулевий скритнохоботнік (3 мм) - жук з довгою тонкою під груди головотрубккой. Тіло в нього чорне, вкрите білими лусочками, через це він здається злегка сірим. Личинки безногі, довгою 7 мм. Кольором вони жовто-білі зі світлою головою. Вони пошкоджують листя, тому вони швидко жовтіють і пропадають.

* Цибулеві молі (9 мм) - метелики темно-коричневого забарвлення. Гусениці зеленого кольору з жовтими смугами і плямами.

* Цибулева стеблевая нематода - найменший черв'як білого кольору. Довгою 2 мм, товщиною 0,05 мм. Для того, щоб розглянути його краще взяти з собою лупу, так як він вже дуже невеликий.

* Кореневі кліщі (0,8 мм) - восьминогие кліщі з овальним білуватим тілом. Пошкоджує сорти цибулі та часнику в грунті і вже при зберіганні.

* Чотириногих кліщ (0,2 мм) - кліщ, який має всього дві пари ходильних кінцівок. У нього подовжене тіло.

Види і сорти часнику

Часник за термінами посадки поділяють на два види: яровий і озимий. Перший вид краще садити навесні, щоб до осені вже насолодиться смаковими якостями. Озимий часник висаджується зубками під зиму. Процес зростання починається восени, коли розростається коренева система. Уже з настанням морозів процес зростання заморожується, а ранньою весною знову триває. В цей же час утворюється цибулина.
 
Також розрізняють стрелкующийся вид часнику, який схожий на квітковий стебло і нестрелкующийся, який утворює тільки цибулину.

По термінах дозрівання врожаю розрізняють: ранній, середній і пізній сорт.

За його смакових якостях він ділитися на: гострий, середній і м'який часник

Також його розрізняють за розміром цибулини: великі (30 г), середні (20 г) і дрібні (10 г)

За кількістю зубків поділяють на: малозубковие (до 10 шт), среднезубковие (15 шт) та багатозубкова (15 і більше).

Багатьом вдається досягти непогано результату врожаю, навіть з самих нестійких сортів часнику. Але зараз існують сорти, які значно спростили вирощування культури. Вони відзначилися своєю продуктивністю і лежкістю.

Найстійкіші види часнику для вирощування в домашніх умовах:

Гулівер.
Яровий часник, стрелкующийся. Він відноситься до найгостріших за смаковими якостями видам. Має округло-плоску цибулину, яка досягає 120 г маси. Число зубків - близько 5 шт. Врожайність сягає рекордів - 1 кг / кв.м. Зберігається такий вид може 8 місяців.

Ершовской.
Яровий часник, нестрелкующийся. За смаковими якостями - напівгострий. Цибулина має плоску форму. Маса досягає 35 г, яка складається з 12 шт зубчиків. Урожайність - 0,7 кг / кв.м. Можна зберігати близько 7 місяців.

Лосівський.
Озимий часник, стрелкующийся. За смаковими якостями - гострий. Цибулина має округло-плоску форму зі стоком вгору. Вона досягає маси 60 г, складається з 4 зубчиків.

Ювілейний.
Озимий часник, стрелкующийся. За смаковими якостями - гострий. Форма цибулини - округло-плоска, яка складається з 8 зубчиків. Досягає маси 80 г. Урожайність товару 1кг / кв.м. Зберігати такий часник можна близько 6 місяців

Історія культури

Прийшла на наші землі ця культура з Індії, де вирощували його з глибокої давнини. Індійці використовували його в основному в лікувальних цілях. У їжу його не додавала, тому що у цієї культури дуже різкий запах.

Близько 5 тисяч років тому ця культура тільки набирала обертів. Джерела говорять нам про те, що часник використовували при дієті єгиптяни, також у медицині, як основу 22 препаратів. Навіть робочим давали великі дози часнику для того, щоб підвищити їх працездатність і імунітет. Доходило до того, що робочі вчинили повстання через те, що їм не виділили в один день часнику. При розкопках гробниці Тутанхамона, а це 1300 років тому, були виявлені цибулини цієї культури. З вищесказаного, можемо припустити, що часник мав якесь ритуальне значення.

Навіть у святій книзі - Біблії - є згадки я такій культурі, як часник. Цей факт ще раз доводить нам те, що часник користувався великою популярністю навіть у давні часи, як основний продукт захисту стародавніх цивілізацій.

Харчове застосування

Завдяки своїм смаковим якостям часник використовують у всьому світі як приправу. Він входить в найважливіші страви різних регіонів

У Японії його зубчики квасять при високих температурах, а отриманий продукт має солодкуватий смак. Його можна замовити в США, Австралії та Великобританії. Також з недавніх пір його стали продавати і на прилавках Росії.

Знаходять своє застосування і стрілки часнику. Їх солять, маринують, квасять і гасять. Мають відмінний смак і смажені листя рослини.

Іноді використовують сушений часник в якості приправи. Він буває різних форм: подрібнений, пластівці, мелений в борошно.

Суміш часнику з оливковою олією і яйцем називають айолі. Він поширений на півночі Середземномор'я.

Існує навіть суп з часнику, який отримав назву: «Турен».
Як ми вже знаємо, у свіжому і консервованому стані часник використовують на кухні.
Рекомендовані дози часнику

Виходячи з численних експериментів, орієнтуючись на наукові факти, можна зробити висновки про те, що нормальне лікувальної дозою часнику можна приймати три зубчики в день. Не варто перебільшувати дозу, так як з корисних намірів можна нашкодити своєму організму. Але і менший дози не бажане приймати, оскільки користі від цієї культури майже не буде. Ваш імунітет може не захистити від інфекцій часник в такому випадки. Цю теорію підтверджує Майкл Тьєррі у його довідником «Шлях трав». Він рекомендує нам вживати з своєму раціоні приблизно 9 г часнику. Існують і інші джерела, які схиляються до 4 г, які треба приймати 3 рази на день. Також є багато інших вже народних джерел і рекомендацій з стандартних доз часнику. Вони в основному твердять про те, що треба їсти по одному зубчику кожен раз, коли ми приймаємо їжу. На перший погляд це здасться великою дозою, але з вищесказаного відомо, що раніше люди брали часник в значно більших дозах.

Багатьох цікавить який саме часник краще включити в раціон: свіжий або оброблений кухонними рецептами. Пліній висунув теорію, що приготований за допомогою теплової обробки часник вважається більш цілющим і корисним, ніж сирий. Діоскорид довів, що часник корисний в однаковій мірі в будь-якому вигляді. Кому вірити більше ніхто не знає, але вчені вже багато років сперечаються на рахунок цієї теми. Існує версія, покладаючись на яку можна сказати, що при вплив великої температури на цей продукт, він втрачає свої найцінніші властивості. Також відомо, що нарізаний на дрібні шматочки часник ще більше корисний для кровообігу. Знову таки, якщо приготувати часник цілком, то відсоток корисних речовин у ньому впаде до мінімуму.

У багатьох джерелах наполягають на дозу вживання 3 рази на день. Цьому є логічне пояснення: доведено, що часник зберігається в організмі протягом 3 годин. Слід це враховувати при розподілі свого поживного режиму.

Протипоказання

Існує думка, що часник руйнує мікрофлору кишечника. Тому, при захворюваннях нирок, анемії, виразці шлунка варто бути вкрай обережним.
Також часник токсичний для кішок і собак, тому стежте за своїми тваринами.

Media

Сподобалася стаття? Поділися з друзями: